Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
Jelfeldolgozás FPGA-val
A tantárgy angol neve: Digital Signal Processing using FPGAs
Adatlap utolsó módosítása: 2018. március 6.
Tantárgy lejárati dátuma: 2023. július 31.
Villamosmérnöki szak
Mérnök informatikus szak
Szabadon választható tantárgy
A digitális jelfeldolgozó rendszerek és architektúrák fejlődése robbanásszerűen felgyorsult. Elterjedten használjuk ezeket a kommunikációban, mérési adatok feldolgozásában, multimédia ill. szórakoztató elektronikai eszközökben, folyamatirányításban. Bár az alkalmazások köre igen széles, mégis könnyen azonosítható néhány olyan felhasználási terület, ami jól jellemzi ezen adatfolyam típusú jelfeldolgozási megoldások legjellemzőbb megvalósítási lehetőségeit. A digitális jelfeldolgozás olyan típusú megközelítése, amikor a jelfeldolgozó processzor felépítése, műveleti egységeinek száma, illetve ezek részletes tulajdonságai a feladat igényei szerint alakíthatók lehetővé teszi a legkedvezőbb struktúrák, aritmetikai megoldások használatát, az erőforrások felhasználásával elérhető teljesítmény egyedi méretezését.
A tárgy célja egyrészt az alap jelfeldolgozási feladatok rövid áttekintése, másrészt a feladatok megoldására alkalmazható architektúrák ismertetése. A félév három, nagyjából egyenlő részre tagolódik:
A digitális jelfeldolgozás rövid története (1 előadás)
Leggyakoribb feladatok a jelfeldolgozásban: digitális szűrés, konvolúció, FFT és más gyors transzformációk , decimálás, interpolálás, jelgenerálás. A delta-szigma moduláció felhasználása a jelfeldolgozásban, CIC szűrő struktúrák. Nemlineáris szűrők. Szűrőtervezési módszerek. (4 előadás)
A jelfeldolgozó rendszerek architektúrájának bemutatása: aritmetikai egységek, speciális műveletek, párhuzamosítás, kommunikációs lehetőségek. Az egyszerű DSP processzorok előnyei, korlátai. A szabadon tervezhető adatfolyam feldolgozó rendszerek tervezési lehetőségei. Soros és párhuzamos aritmetikák. Redundáns aritmetika, elosztott aritmetika, CORDIC processzor. Az FPGA áramkörökben kialakított DSP blokk szolgáltatásai és használatuk extrém nagy teljesítményigények kielégítésére. (4 előadás)
Számábrázolási módok, a véges szóhosszból eredő hibák és csökkentésük lehetőségei. Logaritmikus és lebegőpontos számábrázolás. Kerekítési és szaturációs stratégiák, ezek költségvonzata. (1 előadás)
A legismertebb fix- és lebegőpontos adatfeldolgozó egységek bemutatása. A MAC műveletvégző egység, a címaritmetika és a belső párhuzamos memória rendszer. Az egy műveletvégzős DSP-k korlátai. (2 előadás)
Jelfeldolgozó rendszerek tervezésének kérdései: algoritmus, architektúra és aritmetika választás, kommunikációs lehetőségek áramkörön belül és kívül, alkalmazandó rendszerfejlesztési környezet, több műveletvégzős rendszereknél soros - párhuzamos architektúra. Modellalapú fejlesztés a MATLAB Simulink SystemGenerator környezetben. (2 előadás)
A DSP algoritmusok hardver realizálásának fontosabb módszerei, a kialakított architektúrák optimalizálásának lehetőségei. FIR szűrőstruktúrák pipe-line kialakítása, nagy sebességű párhuzamos FIR szűrők. Időbeli transzformációk, átütemezés, kifejtés, előre számítás. Gyors algoritmusok használata párhuzamos FIR szűrők komplexitás csökkentésére. (4 előadás)
Belső szorzat művelet központi szerepe a jelfeldolgozásban. Konstans együtthatós vektorszorzatok optimalizálása, a CSD kódolás. (2 előadás)
FPGA eszközök alkalmazása adatfolyam feldolgozási feladatokban. Beágyazott rendszerek nagyteljesítményű jelfeldolgozási képességekkel. (4 előadás)
(előadás, gyakorlat, laboratórium):
Előadás, az előadás keretében bemutatott példákkal kiegészítve
A szorgalmi időszakban: A félév során egy házi feladatot adunk ki. A félév végi aláírás feltétele a házi feladat elégséges szintű elkészítése a szorgalmi időszak végéig
A vizsgaidőszakban: A tárgyból szóbeli szóbeli vizsgát tartunk. Elővizsga: van
Simonyi Ernő: Digitális szűrők, A digitális jelfeldolgozás alapjai
A tárgy segédanyagai elérhetők a tárgy honlapján:
www.mit.bme.hu/oktatas/targyak/vimiav13/