Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
Modellalapú szoftvertervezés
A tantárgy angol neve: Model Driven Software Development
Adatlap utolsó módosítása: 2009. november 10.
Mérnök informatikus szakSzolgáltatásbiztos rendszertervezés szakirányMSc képzés
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
Dr. Varró Dániel
egyetemi docens
MIT
Napjainkban az informatikai rendszerek modellalapú tervezése nemcsak a szoftverfejlesztés, de az általános értelemben vett rendszertervezés vezető trendjévé vált. Az UML (Unified Modeling Language) napjainkra az objektum-orientált rendszermodellezés szabványos leíró nyelvévé vált, melyet széles körben használnak hálózati alkalmazások, üzleti folyamatok, biztonságkritikus, beágyazott és real-time rendszerek tervezésekor. A tantárgy célja, hogy egy webes komponens tervezésén és implementációján keresztül egyszerre mutassa be az UML nyelv használatát a modellbázisú szoftvertervezési folyamatban és az ipari környezetben használatos implementációs technológiák oldaláról
Bevezetés: Modellalapú rendszertervezés: A modellalapú rendszertervezés (MDSD) alapfogalmai, Model Driven Architecture (MDA), az UML szerepe az MDA-ban. Az UML nyelv fejlődése. A modellezési nyelvek helye, szerepe a modellvezérelt tervezési folyamatban. Automatizmusok a modellalapú rendszertervezésben (tervezési minták, kódgenerálás, modell-transzformációk, modellanalízis).
UML bázisú követelményanalízis: Használati esetek és aktorok. Forgatókönyvek. Esettanulmány: Modern eszközök a követelményanalízisben (RequisitePro).
Platform-független UML modellezés (rendszerszintű tervezés): Statikus tervezés. Architektúra tervezés (Entity, Control, Boundary osztályok). Statikus kényszerek (OCL). Dinamikus viselkedés leírása. Üzleti adatok állapotfüggő viselkedése (UML állapottérképek). Esettanulmányok.
Platformfüggő UML modellezés (részletes tervezés): Tervezési minták. Erőforrás modellezés (UML Profile for Schedulability, Performance and Time Specification). Objektum-relációs leképezés. Hibatűrési és teljesítmény paraméterek becslése. Esettanulmányok.
Domain-specifikus modellezés: Az UML kiterjesztési mechanizmusai, sztereotípiák. Metamodellezés (MOF, EMF, XMI). Áttekintés: Modelltranszformációk, automatikus kódgenerálás, hatékony kódgenerálási technikák (JET, Velocity).
Webes technológiák áttekintése: Szerver oldali megoldások (Enterprise Java Beans 3), webszolgáltatások, JSP/Szervletek. (A tantárgy röviden áttekinti azokat a webes technológiákat, amelyeket a házi feladat elkészítése során a hallgatóknak használniuk kell.)
Előadás és előadótermi gyakorlat.
- A szorgalmi időszakban: A félévvégi aláírás feltétele a tárgy anyagát felölelő házi feladat (otthoni feladat) önálló, megfelelő színvonalú elkészítése. A házi feladatok kiadása legkésőbb a 4. oktatási héten, beadása pedig a 14. oktatási héten történik. A félév folyamán a házi feladat előrehaladását rendszeresen ellenőrizzük.
- A vizsgaidőszakban: A hallgatók a tárgyból szóbeli vizsgát tesznek. A vizsga feltétele az aláírás megszerzése, a megszerzett aláírás 3 évig érvényes. A félévközi házi feladat (otthoni feladat) értékelése 50% súllyal számít bele a vizsgajegybe.
- Elővizsga: Nincs.
A házi feladat (otthoni feladat) határidőn túl a pótlási héten adható be, a vizsgaidőszakban pótlás már nem lehetséges.
A zárthelyi és a vizsga egyszeri javítására minden hallgató jogosult, ekkor az érvényes eredmény a legutolsó alkalommal elért osztályzat.
A házi feladattal kapcsolatban a félév során legalább egy konzultációs lehetőséget biztosítunk.
A tárgyhoz kiadott előadásanyagok és technológiai leírások.