Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
angol nyelvű adatlap
Szoftver- és rendszerellenőrzés
A tantárgy angol neve: Software and Systems Verification
Adatlap utolsó módosítása: 2022. június 8.
Mérnökinformatikus szak
MSc képzés
Kritikus rendszerek főspecializáció
Dr. Majzik István, egyetemi docens, MIT
Dr. Micskei Zoltán Imre, egyetemi docens, MIT
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
A tantárgy célkitűzése, hogy megismertesse a hallgatókat a teljes szoftver- és rendszerfejlesztési életciklus során alkalmazható különböző ellenőrzési technikákkal. Ilyen ellenőrzési technikákra manapság már nem csak a kritikus rendszerek esetén van szükség (ahol ezek alkalmazását legtöbbször szabvány írja elő), hanem minden alkalmazás esetén elvárás, hogy jó minőségű rendszert fejlesszünk.
A tantárgy teljesítése után a hallgatók átlátják a teljes ellenőrzési folyamatot, és ismerik, hogy az egyes fejlesztési fázisokban mely technikák alkalmazása javasolt. Ismerik a különböző statikus ellenőrzési technikákat, és képesek terveket és specifikációkat ellenőrizni, valamint statikus ellenőrző eszközöket használni forráskódok átvizsgálására. Megismerik a szoftvertesztelés szintjeit és módszereit, és képesek alkalmazni a specifikáció és struktúra alapú teszttervezési technikákat. Ismerik az extrafunkcionális jellemzők ellenőrzésére használható módszereket (pl. megbízhatóság modellezése és vizsgálata). Ismerik a futásidőbeli verifikáció alkalmazási lehetőségeit.
A szorgalmi időszakban:
A vizsgaidőszakban:
Elővizsga: Nincs.
G. G. Schulmeyer, G. R. MacKenzie. Verification and Validation of Modern Software-Intensive Systems. Prentice Hall, 2000.
N. G. Leveson: Safeware: System Safety and Computers. Addison Wesley, 1995
G. J. Myers, C. Sandler. The Art of Software Testing. John Wiley & Sons, 2004.
M. Broy, B. Jonsson, J.-P. Katoen, M. Leucker, A. Pretschner. Model-Based Testing of Reactive Systems: Advanced Lectures (Lecture Notes in Computer Science). Springer-Verlag, 2005.