A kiberbiztonsági készségek fejlesztése: a REWIRE projekt eredménye és hatása
A Cybersecurity Skills Alliance – New Vision for Europe – REWIRE projekt 11 ország 25 szervezetét, köztük vállalatokat, kkv-kat, egyetemeket, szakképzési központokat és kiberbiztonsági kutatóintézeteket képviselő szövetség. A projekt célja olyan konkrét ajánlások és megoldások megfogalmazása volt, amelyek az iparági követelmények és a létező képzések közötti különbségek csökkentéséhez vezetnek, és hozzájárulnak a növekedés, az innováció és a versenyképesség támogatásához a kiberbiztonság területén. A REWIRE az Európai Unió ERASMUS+ programjának társfinanszírozásával valósult meg (megállapodási szám – 621701-EPP-1-2020-1-LT-EPPKA2-SSA-B) négy év alatt (2020.11.01-től 2024.11.30-ig).
A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán a Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék aktívan részt vett a projektben, ahol a legfontosabb célja új képzések kidolgozása volt, amik elérhetőek minden európai állampolgár számára.
Az elmúlt 4 évben a REWIRE projekt kidolgozott egy tervet a kiberbiztonsági terület számára, valamint egy konkrét európai kiberbiztonsági stratégiát a készségek fejlesztésére. Ez a stratégia figyelembe veszi az egyéb kezdeményezésekből (pl. CONCORDIA, SPARTA, ECHO, CyberSec4Europe) levont tanulságokat, holisztikus megközelítéssel felvázolva azokat a politikai, gazdasági, társadalmi, technológiai, jogi és egyéb tényezőket, amelyek befolyásolhatják a képzési kínálatot és az elnyerhető tudást. REWIRE célja a következő volt:
- A kiberbiztonsági területre vonatkozó terv kidolgozása és végrehajtása segítségével a kiberbiztonsági készségekre vonatkozó európai stratégia kidolgozása.
- Közös módszertan kidolgozása a jelenlegi helyzet értékelésére és a jövőbeli igények előrejelzésére a meglévő és újonnan felmerülő igények azonosítása révén.
- Az Európai kiberbiztonsági készségek megfigyelőközpontjának létrehozása, amelyet olyan konkrét intézkedések, tevékenységek és eszközök integrálnak, amelyek lehetővé teszik a készségekre vonatkozó kereslet és kínálat előrejelzését és összehangolását.
- Egy kiberbiztonsági készségkeretrendszer létrehozása, amely adatokat tartalmaz a szükséges kiberbiztonsági profilokhoz és azok elemzéséhez.
- Négy oktatási tanterv létrehozása a megfelelő tanúsítási rendszerrel, melyek illeszkednek a kiberbiztonsági keretrendszerben szereplő profilokhoz.
- Az ágazat vonzerejének és a nemek közötti egyensúlynak az előmozdítása az összes érdekelt fél bevonását célzó konkrét intézkedések révén.
- A mobilitást ösztönző intézkedések kidolgozása a meglévő európai eszközök (Erasmus+, EURES, EAfA stb.) használatának előmozdítása révén.
Miközben a projekt a végéhez közeledik, a REWIRE 2024. november 21-én Brüsszelben megrendezésre kerülő zárókonferenciája bemutatja a projekt eredményeit, és platformot biztosít a kiberbiztonsági készségek terén fennálló kihívások megvitatására. Az érdekelt felek, köztük az európai politikai döntéshozók, iparági szövetségek, oktatási szolgáltatók és nonprofit szervezetek összegyűlnek, hogy feltárják ezeket a kihívásokat, azonosítsák a lehetőségeket, és megoldásokat javasoljanak a kiberbiztonsággal kapcsolatos oktatásra és a munkaerő fejlesztésére. A konferencia célja továbbá a tudatosság növelése, a párbeszéd megkönnyítése és az érdekelt felek közötti együttműködés előmozdítása a kiberbiztonsági munkaerő fejlesztésének előmozdítása és a társadalom ellenállóképességének fokozása érdekében az újonnan megjelenő (kiber)fenyegetésekkel szemben.