90 éves a VIK VET Nagyfeszültségű Laboratóriuma

2026. május 7.

 A 90 éves VIK VET Nagyfeszültségű Laboratórium jubileumi szemináriuma – összefoglaló

 

A BME VIK VET  Nagyfeszültségű Laboratóriuma 1936-os alapításának 90 éves jubileuma alkalmából 2026. április 21-én ünnepi szemináriumot szervezett. Az esemény célja a laboratórium gazdag történelmének, továbbá szakmai kutatási irányainak és eredményeinek rövid bemutatása volt.

A rendezvényt megnyitotta Dr. Charaf Hassan BME rektor, Dr. Vokony István BME VIK Villamos Energetika Tanszékvezető, valamint Dr. Németh Bálint, a Nagyfeszültségű Laboratórium vezetője. A szakmai program alatt köszöntőt mondott Dr. Imre Sándor BME VIK dékán. A nyitóbeszédeket követően Dr. Berta István professzor emeritus tartott átfogó előadást, amelyben ismertette a laboratórium alapításának körülményeit, kiemelkedő szakmai és szervezeti alakjait, főbb mérföldköveit, valamint tudományos és nemzetközi tevékenységét, egészen a 21. századi jelenéig.
A program második részében rövidebb, 15 perces szakmai előadások hangzottak el a laboratórium fő kutatási területeiről:

  • villámvédelem,
  • elektrosztatika,
  • villamos szigeteléstechnika és diagnosztika,
  • épületautomatizálás,
  • feszültség alatti munkavégzés,
  • dinamikus távvezeték-terhelhetőség.

A szakmai blokkot követően a program a Nagyfeszültségű Laboratórium területén folytatódott, ahol köszöntőt mondott Sztari Balázs, a GANZ Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt. képviseletében. Az esti program különlegessége egy Tesla-tekercs koncert volt, valamint megtekinthető volt a GANZ által nemrég felújított és a Laboratórium területére visszahelyezett 600 kV-os próbatranszformátor is.

A rendezvény kötetlen beszélgetéssel, vendéglátással és ünnepi tortázással zárult. Az esemény nagy érdeklődés mellett zajlott, méltó módon emlékezve meg a laboratórium 90 éves múltjáról.