Kódolás és szűrés
A tantárgy angol neve: Coding and Filtering
Adatlap utolsó módosítása: 2006. július 1.
Tantárgy lejárati dátuma: 2015. január 31.
Villamosmérnöki Szak
Távközlés és Telematika
fő szakirány
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
Dr. Solymosi János
egy. docens
TMIT
Dr. Osváth László
egy. adjunktus
Jelek és rendszerek leírásának matematikai alapjai, eszközei. A híradástechnikai feladatok és eljárások elemei és eszközei. Analóg és digitális áramköri ismeretek
Tematikaütközés miatt a tárgyat csak azok vehetik fel, akik korábban nem hallgatták a következő tárgyakat:
vitt3053 Kommunikációelmélet
A tárgy elmélyíti és kibővíti az 5. félévi Hiradástechnika tárgyban tanult ismereteket. Súlyt helyez arra, hogy a távközlésben fontos szerepet játszó hírközléselméleti és áramkörtervezési szempontokat egységesen vizsgálja. Célja továbbá az egyes részfunkciók megvalósítási lehetőségeinek ismertetése.
1. A hírközlő berendezések felépítése.
2. Analóg jelek illesztése analóg csatornához
Átvitel alapsávi, sávkorlátos, zajos csatornán. Amplitúdó és szögmodulációs eljárások. Előállítás és demoduláció, a csatorna torzításainak és zajának hatása a visszaállított jelre. Szűrők specifikálása, jellemzői. Katalógus-szűrők tervezése. Megvalósítási módok: LC, ARC.
3. Digitális jelek illesztése analóg csatornához
Szinkron PAM átvitel alapelve, az egyszerű detekció feltételei. Az időzítőjel visszaállítása. Teljes és részleges válaszú rendszerek. QAM rendszerek. Vivővisszaállítás. Adatátviteli szűrők különleges követelményei. Amplitúdó és futási idő korrektorok tervezése. Az optimalizálás numerikus módszerei.
4. Digitális jelek illesztése digitális csatornához
Átvitel zajmentes (és emlékezetnélküli) csatornán. Átvitel zajos (de emlékezetnélküli) csatornán. Az átvitel hatékonyságának megítélése, a csatornakapacitás fogalma. A kódolás korlátai. Hibavédő kódolás, lineáris blokk-kódok, javítható/jelezhető hibák száma, a kód minimális távolsága. A kódtávolság Hamming és Singleton korlátja. Reed - Solomon kódok véges testek felett. Dekódolási módszerek. A titkosítás algoritmikus alapjai. Hitelesítés.
5. Analóg jelek illesztése digitális csatornához
Analóg jel megjelenítése számsorozatokkal. Igény: tömör megjelenítés és hű visszaállítás. Mintavételezés, ortogonális sorfejtések. Skaláris valószínűségi változó kvantálása, kódolása. Sorozatok kódolása hűségi kritérium mellett, a rate distortion függvény, a kód tömörségének korlátja. Részsávokra bontás és kódolás (subband coding). Rekurzív kódolás.
6. Mintavételező szűrők
Az A/D és a D/A átalakítás áramköri megvalósítása. Digitális szűrők (FIR és IIR) tervezése. Töltéscsatolt eszközök (CCD és SC szűrők). Érzékenység és tolarencia, kerekítési hatások.
(előadás, gyakorlat, laboratórium): előadás
a. A szorgalmi időszakban:
Egyetlen nagy ZH a 8...11. héten. A ZH értékelése 5 fokozatú. Az aláírás és a vizsgára bocsátás feltétele a nem elégtelen ZH, vagy a sikeres PZH.
A vizsga írásbeli, szóbeli javítási lehetőséggel. 85% feletti teljesítés esetén a a vizsga eredménye jeles, míg 30% alatti teljesítés esetén a vizsga eredménytelen.
Az elégtelen, vagy elmulasztott ZH PZH-vel pótlandó a 14. héten. A PZH teljesítése a vizsgaidőszakban is megkísérelhető, de csak egyetlen alkalommal.
: a zárthelyit, a pótzárthelyit és a vizsgákat megelőző napokon.
Linder T., Lugosi G.: Bevezetés az információelméletbe
Tankönyvkiadó, Bp. 1990.
T.M. Cover, J.A. Thomas: Elements of Information Theory
Wiley Series in Telecommunication, 1991.
Győrfi L., Vajda I.: A hibajavító kódolás és a nyilvános kulcsú
titkosítás elemei. BME. Bp. 1991.
Géher K., Solymosi J.: Lineáris áramkörök tervezése
Tankönyvkiadó, Bp. 1992.
:
Kontakt óra
60
Félévközi készülés órákra
30
Felkészülés zárthelyire
15
Házi feladat elkészítése
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
Vizsgafelkészülés
40
Összesen
150