Laboratórium II. (Elektroakusztika)
A tantárgy angol neve: Laboratory II. (Electroacoustics)
Adatlap utolsó módosítása: 2006. július 1.
Tantárgy lejárati dátuma: 2015. január 31.
Villamosmérnöki Szak
Műszaki Informatika Szak
Választható tárgy
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
dr Illényi András
ny. tud főmts.TMIT
TMIT. St.202,(tel.: 463 1936)
Dániel István
tud. mts. TMIT AKL
TMIT.Budaörsi út 45(tel 309 2616)
Teleki Csaba
tansz.mérnökTMIT
TMIT. St.202. (tel. 463 1111/ 5626)
Szaszák György
TMIT. St 202, (tel. 463 5630)
Jelfeldolgozás elemei c. előadás.
Akusztika B modul megelőző ismeretanyaga.
-Az oktatási cél alapvető akusztikai mérési eljárások, mérési algoritmusok megismerése és alkalmazása egyszerű feladatokra, a mérési eredmények feldolgozása, és jegyzőkönyv formában való megadása.
-A modul elméleti tárgyaiban tanított ismeretek kiegészítése gyakorlati ismeretekkel, valamint a mérnöki gyakorlatban használt eszközök; eszközfajták és módszerek elsajátítása, felkészítve a hallgatókat az önálló laboratórium tantárgyban, valamint a mérnöki gyakorlatban szükséges önálló; alkotó tevékenységre
A tantárgy oktatására laboratóriumi foglalkozásokon, és a laboratóriumban sorra nem kerülő feladatok ismertetése során kerül sor.
A végzett munka minősítése három tényező együttes értékelésével történik.
ˇ A laboratóriumi feladat megoldása, az arra való felkészülés és az elvégzett mérések eredményei, valamint a mérési jegyzőkönyv alapján.
ˇ Az ismertető előadások összefoglaló kérdéseire adott válaszok értékelése alapján.
ˇ Házi feladat; írásos feladat (szabadon választott téma) szakirodalmi feldolgozása 5-10 oldalon irodalmi hivatkozásokkal határidőre történő beadása, és értékelése alapján.
A munka az előző félévben megkezdett program folytatása, a megismert mérési eljárásoknak adott mérési feladatokra történő alkalmazása. Laboratóriumi gyakorlatok (Lgy): 1. beszédhangok feldolgozása; jelfelvétel (beszédadatbázis létrehozásának technikája, nemzetközileg egységesített elv alapján) (jegyzet), 2. elektroakusztikai átalakító (fejhallgató) átviteli függvényének mérése (jegyzet), 3. hangforrások teljesítményének mérése pontos módszerrel zengőszobában,(jegyzet), 4. móduselemzés(jegyzet).
Ismertető előadások (Ism. e.):1. Hogyan célszerű beszámoló jelentést, diplomatervet készíteni, a szakirodalmi hivatkozások szabályai, 2. hangszórók, hangsugárzók szubjektív vizsgálati eljárásai, 3. a zaj mérése, mérési eljárások, követelmények 4. Az írásbeli feladat kiértékelése: a tapasztalatok megbeszélése.
(előadás, gyakorlat, laboratórium):
A tantárgy oktatása félévenként 4 laboratóriumi gyakorlat és 4 ismertető előadás formájában történik. A laboratóriumi gyakorlatok és az ismertető előadások időtartama 4-4 óra. Beosztás mérőcsoportok szerint. (Lásd I. táblázat).
A félév során a foglalkozások 13 alkalomra elosztva az alábbiak szerint kerülnek sorra.
1. foglalkozás: közös foglalkozás (ism. e. 1)
A 2-13 foglalkozás laboratóriumi gyakorlatok az 1-12 mérőcsoport részére (I. táblázat), ugyanakkor és esetenként egyidejűleg, kerülnek sorra az ismertető előadások is; az. I táblázatban megadott beosztás szerint.
A laboratóriumi gyakorlatok helye: az A1, számú méréseknél St épület II.emelet 202 szoba. Az A2, A3. és A4. számú mérések helye: Bp. XI. Budaörsi út 45, fszt. 5, a BME TMIT Akusztikai Kutatólaboratórium (tel 309 2616).
Az ismertető előadások helye: IB 144 terem
A félév során az 1. ismertető előadás alapján mindenkinek egy írásbeli feladatot kell elkészíteni. Beadási határidő: 2004. november 16.
I. Táblázat
A félév során sorra kerülő mérések és ismertető előadások beosztása mérőcsoportonként
Foglalk.sorszá-ma
mérés dátum
A1 mérés
mérőcsoport
A2 mérés
A3 mérés
A4 mérés
1
09.21
Ismertető előadás
1. az összes
részére
2
28
1 Ismertető előadás
2 2. a 9 – 12 sz.
3 mérőcsoportok
4 részére
3
10. 05
5
6
7
8
4
12
9
10
2. az 1 - 8. sz.
11
mérőcsoportok
19
2 Ismertető előadás
3 3. a 9 – 12. sz.
4 mérőcsoportok
1 részére
26
11.02
10 Ismertető előadás
11 3. az 1 - 8. sz.
12 mérőcsoportok
9 részére
09*
16
23
9-
30
4 Ismertető előadás
1 4. a 6 – 12. sz..
2 mérőcsoportok
3 részére
07
8 Ismertető előadás
5 4. az 1 - 4. sz.
6 mérőcsoportok
7 részére
13
14
Az egyes laborgyakorlatok ideje kedd, 815 - 11 30 * A 11.09. napra tervezett foglalkozás azok számára, akik a tudományos diákkörön vesznek részt, igazolt távollét. Mivel minden mérés elvégzése kötelező, és a félév időrendje további hivatalos idő beiktatására nem ad alkalmat, a hiányzások igazoltak, de a méréseket pótmérés formájában el kell végezni mindenkinek. Az érdekelt mérőcsoportok, ill. hallgatók a mérések vezetőivel pótmérési időpontokban állapodjanak meg. Az első ismertető előadás ideje kedd 2004 szeptember 21 815 –IB 144 terem
A félév lezárásának módja gyakorlati jegy.
Tekintettel az órarendi csekély keretre, a nagy bonyolultságú és összetett mérések időigényessége miatt beépített egyszerűsítésekre, valamint az egyidejűleg azonos feladaton dolgozó hallgatók nagyobb létszámára (több mérőcsoport 3 fős), a munka minőségét fokozottabb igénnyel szükséges értékelni.
A gyakorlati jegy megszerzésének feltételei:
- valamennyi mérési feladat elvégzése, és az osztályzatok alapján a laboratóriumi gyakorlatokra legalább elégséges jegy elérése,
- az ismertető előadások beszámolóira kapott jegyek alapján az összesített értékelés legalább elégséges eredménye,
- az írásos feladat határidőre (november 18) történő pontos beadása, és a feladattal legalább elégséges jegy elérése. Az írásos feladatot határidőn túl nem tudjuk elfogadni!!
A gyakorlati jegy megállapítása a fenti három feltétel teljesítésének mérlegelése alapján történik
11. Mérőcsoportok beosztása
Az előző félévi beosztás. Ez egyeztetéssel a szeptember 21-i foglalkozáson módosítható.
II. Táblázat
Név
név
Egyéni egyeztetés alapján a félévi szorgalmi időszakon belül.
13. Konzultációs lehetőségek:
Ismertető előadásokon, és labororatóriumi gyakorlatokon
14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka (a tantárgyhoz tartozó tanulmányi idő körülbelüli felosztása a tanórák, továbbá a házi feladatok és a zárthelyik között (a felkészülésre, ill. a kidolgozásra átlagosan fordítandó/elvárható idők félévi munkaórában, kredit x 30 óra, pl. 5 kredit esetén 150 óra)):
Kontakt óra
32
Félévközi készülés órákra
24
Felkészülés zárthelyire
-
Házi feladat elkészítése
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
Vizsgafelkészülés
Összesen
80
Dr. Illényi András
ny. tud. főmts.
BME TTT AKL
Budapest, 2004. szeptember 1.
Dr Illényi András