Karikó Katalin és Krausz Ferenc átvették a Nobel-díjat

2023. december 11.

2023. december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján adták át a nevével fémjelzett szakmai elismeréseket. Idén két műegyetemi vonatkozású kutató is Nobel-díjat kapott.

Fizikai Nobel-díjat vehetett át Krausz Ferenc, a BME díszdoktora, a Műegyetem alumni tagja, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója, a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem Kísérleti Fizika Tanszékének vezetője, aki 1985-ben villamosmérnökként végzett a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karon (BME VIK).

Orvosi Nobel-díjat vehetett át Stokholmban Karikó Katalin is. A BME Neumann János professzori címmel kitüntetett Széchenyi-díjas biokémikus, kutatóbiológus Drew Weissmannal együtt dolgozta ki és szabadalmaztatta a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazását, melynek segítségével gyorsan sikerült hatékony oltóanyagot kifejleszteni a COVID-19 ellen.

Összefoglaló: https://www.bme.hu/hirek/20231208/Vasarnap_veszi_at_a_Nobel_dijat_Krausz_Ferenc_es_Kariko_Katalin