100 éves a Műegyetemi Rádió Club

2024. május 17.

Magyar űrhajósjelöltek az E-tetőn

A HUNOR-programban résztvevő négy magyar űrhajósjelölt – Cserényi Gyula, Kapu Tibor, Schlégl Ádám, Szakály András – látogatást tettek a Műegyetemi Rádió Clubban (MRC), amely május 20-án ünnepli alapításának 100. évfordulóját. A BME VIK-en folyó szakmai munka elismerését jelenti, hogy az űrhajósjelöltek rádiókommunikációs kiképzésében és rádióamatőr vizsgára történő felkészítésében a Club munkatársai vettek részt.

A Clubra támaszkodva a Műegyetem hallgatói és oktatói 2012 óta már öt kisműholdat építettek, köztük a világ első és legkisebb működő műholdját, az 5x5x5 cm-es SMOG-P-t. 2023-ban készült el a SMOG-sorozat legnagyobb darabja, az 5x5x15 cm-es MRC-100, amely jelenleg is kifogástalanul működik.

Az űrhajósjelölteket üdvözölte Charaf Hassan, a BME VIK dékánja, valamint Gschwindt András és Dudás Levente, a műholdprojektek szakmai vezetői.