Gratulálunk!

2024. május 2.

11 műegyetemi oktató-kutatóval bővült az MTA doktorok közössége a BME-n. A magyar tudományosság legrangosabb címét kivívó szakemberek nemrég vették át akadémiai oklevelüket, köztük Bank Balázs, a VIK MIT egy. docense - tudósít a bme.hu.

Bank Balázs akadémiai doktori értekezésében az audio-jelfeldolgozással foglalkozik, amelynek felhasználási területe a hangszintézistől a hangvisszaadó rendszereken át a multimédia-alkalmazásokig terjed. A digitális jelfeldolgozás szinte minden modern audioeszközben megjelenik a digitális szűrők révén. A műegyetemi oktató-kutató tetszőleges előírásoknak megfelelő szűrők tervezésére dolgozott ki módszertant, amely az átvitel esetleges hibáinak kompenzálására is alkalmazható. Ilyen kompenzáló szűrőknek köszönhetik az akusztikai korlátokhoz képest kimondottan jó hangminőségüket a mai mobiltelefonok, a kisméretű bluetooth-hangszórók és az autóhifi-berendezések. Bank Balázs kutatásainak köszönhetően a fenti problémakörre alkalmazható szűrők a korábbi módszerekhez képest pontosabban tervezhetők, és számítástechnikai megvalósításuk is egyszerűbb.